V Evropi so tri morske in obalne fronte: severna, zahodna in južna.

Severna morska in obalna fronta zajema območje Barentsovega morja , Belega morja in večji del Karskega morja . Ta morja so plitva, to pomeni, da je njihova povprečna globina 200 do 300 metrov. Njihove obale so redko poseljene. Zaradi toplega zalivskega toka je jugozahodni del Barentsovega morja ploven (do ruskega pristanišča Murmansk) skozi vse leto. Ostale ruske obale so večino leta zamrznjene in ledolomilci so potrebni za vzdrževanje plovbe po severni pomorski poti.

Zahodna morska in obalna fronta pokriva območje od Gibraltarskih vrat do Nordkappa. Obale so večinoma nizke, zato omogočajo prodor vlažnega zraka iz Atlantika globoko v notranjost. Ta morja so bogata s planktonom in niso zelo globoka. Severno morje je bogato ribolovno območje, iz njegovega morskega dna (Dogger Bank) črpajo nafto in zemeljski plin . Norveško morje je bogato s planktonom in ni zamrznjeno, čeprav se nahaja nad polarnim krogom, na to pa vpliva topel zalivski tok.

Južna morska fronta se razteza od Gibraltarskih vrat do vzhodnih obal Črnega morja. Vključuje Sredozemsko morje s svojimi manjšimi morji. Večina obal je strmih in skalnatih. Ta morja so zelo privlačna za turiste zaradi svoje topline in velike prozornosti.