Podnebje je povprečno stanje atmosfere (plinastega zemeljskega plašča) na nekem območju, opazovano v daljšem obdobju, to je od 25 do 35 let. Na podnebje vplivajo številni podnebni dejavniki.
Zemljepisna širina
Največji del Evrope leži v severnem zmernem pasu, kar pomeni, da ima podnebje večinoma zmerne značilnosti. Menjava štirih letnih časov in enakomerna letna porazdelitev padavin sta osnovni značilnosti evropskega podnebja. Skrajni severni deli celine ležijo severneje od polarnega kroga (66° 33′), to je v severnem polarnem pasu, kar pogojuje pojav polarnega podnebja.
Morski tokovi
Topel zalivski tok segreva morje ob obalah zahodne in severne Evrope . Toplejše morje je vzrok za večje količine padavin, ker je iz toplejšega morja več izhlapevanja.
Razpored kopnega in morja
Razporeditev kopnega in morja je pomembna zaradi lastnosti morja, da se počasi segreva in ohlaja, kopno pa se hitro ohlaja in segreva. Zato so na območjih dlje od morja, torej globlje na celini, poletne temperature precej visoke, zimske pa nizke. Nasprotno pa imajo območja ob morju milejše zime in nekoliko manj vroča poletja. Temperaturne razlike ( amplitude ) naraščajo z oddaljenostjo od morja. Količina padavin je odvisna tudi od bližine morja. Glavni zahodni vetrovi prinašajo na celino vlago z Atlantika , zato se količina padavin zmanjšuje proti vzhodu, torej notranjosti celine (razen južne Evrope ). Sklepamo lahko, da z oddaljevanjem od morja maritimnost (vpliv morja) postaja vse manjša, kontinentalnost (vpliv kopnega) pa narašča.